Rychlé odkazy

Anketa

Kde se nejčastěji dozvídáte o akcích knihovny?

Výsledek hlasování

Historická zákoutí

- místní legendy Havlíčkova Brodu a Lešna (Polsko).

Představujeme dvojjazyčnou publikaci s názvem W zaulkach historii – Historická zákoutí (pdf 21MB), kde jsou sepsány nejznámější pověsti a legendy obou měst a představeny některé významné osobnosti (v elektronické podobě ke stažení na webu KKV).
Publikace je jedním z výstupů spolupráce mezi Krajskou knihovnou Vysočiny s Miejskou Bibliotekou Publicznou im. Stanisława Grochowiaka w Lezsne.

Projekt „Čeští bratři – knihovníci velvyslanci Lešna v Čechách“ je společným projektem  Městské veřejné knihovny Stanisława Grochowiaka, Sdružení polských knihovníků, pobočky v Lešně a Krajské knihovny Vysočiny, financovaný Ministerstvem zahraničních věcí Polska a Městem Lešno.
Koncept projektu vznikl na podzim 2016, kdy došlo i k prvním kontaktům mezi oběma knihovnami. V květnu 2017 podepsali ředitelé obou knihoven partnerskou smlouvu a tím byla odstartována intenzivní spolupráce.
V Havlíčkově Brodě byly realizovány dvě výstavy – Adam Mickiewicz ve Velkopolsku a Lešno – město Grochowiaka, třetí, Jednota Českých bratří v Polsku, se uskuteční v březnu 2018. V říjnu 2017 se v sále Staré radnice konal koncert Tria Strojkoweho Zamku w Rokosowie.
V Lešně proběhly výstavy: Karel Havlíček Borovský – mučedník české pravdy, Česká mistrovská díla Santiniho a Jaroslav Hašek. Uskutečnil se také koncert Horácké muziky, několik odborných přednášek pro knihovníky i veřejnost za účelem přiblížení české kultury.

 

Nahoru